حجت‌الاسلام والمسلمین «قربانعلی رحمانی» در گفت‌وگو با خبرنگار مسجد و کانون‌های مساجدخبرگزاری شبستان با بیان اینکه درگذشت حجت الاسلام والمسلمین سید ابراهیم جذبی؛ امام جماعت مسجد روحانی، ضایعه ای تاسف بار برای حوزه های علمیه و مساجد تهران بود، گفت: وجود ایشان اعتباری برای مساجد جنوب تهران بود و رحلت ایشان واقعا دردناک است.

امام جماعت مسجد حضرت ابوالفضل (ع) با اشاره به کلام پیامبر اسلام در عظمت ناگواری درگذشت علما «إذا مات العالم ثُلم في الإسلام ثَلمة لا يسدّها شيء إلى يوم القيامة» خاطرنشان کرد: اقدام ایشان در تاسیس حوزه علمیه حضرت خدیجه (س) در جنوب تهران اقدامی بزرگ بود که موجب شکل گیری موجی از استقبال خواهران از دروس حوزوی و علوم دینی در این منطقه از پایتخت کشورمان شد.

وی در ادامه درباره عملکرد جذبی در برگزاری ده شبانه روز جشن عید غدیر در مسجد روحانی، افزود: حجت‌الاسلام والمسلمین جذبی آنقدر ولایت مدار و دوستدار امیرالمومنین (ع) بود که زندگی خود را وقف گسترش فرهنگ غدیر در جنوب تهران کرد و مسجد روحانی را به پایتخت جشن های غدیریه در جنوب تهران تبدیل کرد.

رحمانی با بیان اینکه مرحوم حجت الاسلام والمسلمین جذبی، جزو ائمه جماعات ممتاز تهران بود، گفت: سبک کاری ایشان در مدیریت مسجد روحانی، الگویی برای سایر ائمه جماعات است و امیدوارم مراکز مسجدی بتوانند شاخص های چنین سبکی را شناسایی و در قالب یک بسته پژوهشی در اختیار مساجد قرار دهند.

وی اضافه کرد: مسجد روحانی که سال ها پیش از حضور مرحوم آقای جذبی ساخته شده بود به برکت حضور مستمر و مخلصانه ایشان، تبدیل به یکی از بهترین و اثرگذارترین مساجد شهر تهران بود.

عزت نفس و اخلاص مهمترین ویژگی یک امام جماعت طراز است

 این استاد حوزه خاطرنشان کرد: مرحوم جذبی معتقد بود یک امام جماعت، نباید کاری جزو تبلیغ دین و مدیریت مسجد انجام دهد زیرا اگر یک روحانی به صورت شبانه روزی در خدمت اهالی مسجد نباشد نمی تواند زمینه جذب بیشتر مردم را به مساجد فراهم کند.

وی گفت: نگاهی به موفق ترین مساجد تهران از جمله مسجد قائم (عج) چیذر، مسجد جامع شهرک غرب و مسجد جامع غدیر خم نشان می دهد که حضور مستمر ائمه جماعات آنها یکی از مهم ترین دلایل موفقیت این خانه های خدا است، هرچند تعداد مساجدی که چنین عملکردی دارند در سطح شهر، بسیار کم است.

رحمانی خاطرنشان کرد: مرحوم حجت الاسلام والمسلمین جذبی بسیار نسبت به وضعیت نیازمندان نگران بودند و همه روزه پیگیر کمک رسانی مرکز خیریه مسجد روحانی به این دسته از افراد بودند و همیشه به اعضای هیات امنای این مسجد تاکید می کردند که در خدمات رسانی به مستمندان، حتما مراقب حفظ آبروی افراد باشند.