اولین شب از دهه ولایت و امامت در مسجد روحانی تهران با سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین سیدحسین مومنی و با مداحی حاج سیدمحمدمحمودی برگزار شد این برنامه به مدت 9 شب دیگر ادامه دارد.

گزیده ای از سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین سیدحسین مومنی
امام صادق سلام الله علیه می فرمایند: سه مطلب واجب و حائز اهمیت برای بندگان خداست
1 – معرفه الرب 2- معرفه النبی 3- معرفه الامام
این سه مطلب کمال و سعادت در دنیا و آخرت می باشد؛ اگر دقت کنید این سه مطلب در فرمایشات گهربار و درر بار حضرات معصومین سلام الله علیهم اجمعین در ادعیه و زیارات و خطبات و تمام فرمایشات ایشان وجود دارد ؛ پیامبر اکرم(ص) بارها در خطبه غدیر خم به این سه مهم اشاره فرمودند که خطاب خطبه غدیر معاشر الناس رو در بر دارد یعنی …….
معرفه الرب یعنی شناخت خداوند تبارک وتعالی است که بارها نبی مکرم اسلام (ص) می فرمودند: ای مردم خدا باور باشید خدا محور باشید کسانی که کمیت ولایتشان لنگ می زند باید در مبانی توحیدیشان تجدید نظر کنند مگر آن کسانی که مشرک و کافر بودند خدا را نمی شناختند چرا می شناختند اما خدا باور نبودند در خطبه غدیرخم معرفه الرب وجود دارد همین طور که در تمام فرمایشات اهل بیت سلام الله علیهم اجمعین این مهم بهش پرداخته شده است.
معرفه الرسول(ص) یعنی بعداز معرفت خداوندتبارک و تعالی معرفت نبی مکرم اسلام صلی الله علیه و آله و سلم بسیار مهم و حائر اهمیت می باشد قرآن کریم معجزه ایشان است و در این قرآن می فرماید: ما ینطق عن الهوی این کلام یعنی این که هر امری و کلامی که نبی مکرم اسلام(ص) دارند همه اش فرمایشات و امر الهی است هیچ تفاوتی نمی کند؛ همین نبی مکرم(ص) که آنقدر وجودش مهم و حائز اهمیت است می فرماید: هر که من مولای اویم این علی(ع) مولای اوست یعنی چی؟ یعنی اینکه ای مردم حرف علی(ع) حرف من است و حرف من حرف خداست حالا شما بیایید این را در تمام وجه ها ببینید هان ای مردم متفرق نشوید فقط در محور علی(ع) باشید ، ای مردم علی مع الحق و الحق مع علی این خیلی مهم است که ای مردم علی (ع) را من نصب نفرمودم: (فقد نصبه الله)
در همين روزها مردى ـ كه در ادامه اين شخص را معرفى خواهيم كرد ـ با شتر خويش آمد و آن را كنار درِ مسجد بست و وارد مسجد شد. رسول خدا صلى الله عليه وآله در مسجد بودند و اصحابشان پيرامون ايشان نشسته بودند.
آن مرد پيشاپيش رسول خدا صلى الله عليه وآله بر دو زانو نشست و عرض كرد: اى محمد! تو به ما فرمان دادى كه گواهى بدهيم خدايى جز الله نيست و تو رسول خدا هستى ما نيز پذيرفتيم. تو به ما فرمان دادى كه شبانه روز پنج نماز بخوانيم، در ماه رمضان روزه بگيريم، به حج خانه خدا برويم و زكات مال را بپردازيم; ما نيز پذيرفتيم. اما تو به اين اندازه راضى نشدى تا اين كه دست عموزاده خود را بالا بردى و او را بر مردم برترى دادى و گفتى: هر كس من مولاى او هستم، على نيز مولاى اوست.
اين سخن توست يا سخن خداوند؟
پيامبر خدا صلى الله عليه وآله در حالى كه ديدگانشان قرمز شده بود فرمودند:
والله الّذي لا إله إلاّ هو، إنّه من الله وليس منّي
به خدايى كه جز او خدايى نيست، اين امر از جانب خداوند است و از سوى من نيست. و اين را سه مرتبه تكرار نمود. در اين هنگام آن مرد برخاست و مى گفت: خدايا! اگر آن چه محمد مى گويد، حق است، سنگى از آسمان بر ما نازل كن، يا عذابى دردناك بر ما فرو فرست
راوى مى گويد: به خدا سوگند، هنوز آن مرد به شترش نرسيده بود كه خداوند از آسمان سنگى را به سوى او پرتاب كرد و بر فرق او اصابت كرد و از دُبُرش خارج شد، او فورى جان داد، و خداوند متعال اين آيه را بر پيامبراکرم(ص) نازل كردند:
مطلب سوم که مطلب آخر می باشد معرفه الامام :
معرفه الامام خیلی حائز اهمیت می باشد وقتی در تاریخ بیان شده زهرای مرضیه سلام الله علیها در کنار احد کنار قبر عموی گرامیشان حضرت حمزه سیدالشهداءسلام الله علیه رفتند و چقدر گریه نمودند همین طور درجای دیگر فرمودند: انسیتم یوم غدیر خم حالا جلوتر که بیاییم می بینیم امام رضا سلام الله علیه در سلسله الذهب فرمودند: بشرطها و شروطها و انا من شروطها یعنی معرفه الامام و همچنین وقتی پای درس امام هادی سلام الله علیه می رویم می بینیم میراث گرانبهای زیارت جامعه کبیره که می فرماید: بکم فتح الله و بکم یختم السلام علی ائمه الهدی و الی آخره تمام این زیارت دروس مختلفی دارد اعم از بحث توحید و نبوت و امامت و عدل و معاد که بر محور معرفه الامام قرار گرفته است.